Merak Edilenler

Tatil dediğin rahat olmalı, bir sürü şeyle uğraşmıyor musunuz kampta?

Beyaz yakalıyız, bizim de yüksek bir plaza katında masa başında geçirdiğimiz güzel saatlerimiz var. Tam da bu yüzden, her hafta sonu yeni bir şeyler keşfetme fırsatı. Biz fırsat değerlendirmeyi iyi biliriz. Kamp yapmaya başladığımızdan beri ‘tatil yapmak’ yerine seyahat etmeye, ‘tatilci’ olmaktan çok gezgin olmaya başladık. Eşyalarımızı kolay taşınabilirlerle değiştiriyoruz yavaş yavaş, çadırımız zaten iki saniyelik. Yeme-içme hazırlamayla, kap kacak yıkamayla uğraşmak istemediğimiz zamanlar da oluyor tabi ki, gidip restoranda rakı balığımızı yapıyoruz. Modumuza ve bütçemize göre karar veriyoruz, pek rahatız. Siz yine de ‘senede iki haftam var, gider paramın yettiği otelde kalırım, 132 parça açık büfede karnımı bir güzel doyurup havuz başında takılırım’ diyorsanız öyle yapın.

Bu kamp işi konforsuz değil mi?

Konfor derken ne kastettiğinize bağlı. Yüksek tavanlı odada kuş tüyü yastığım olmadan uyuyamam diyorsanız pek size göre olmayabilir. Bir de kuş cıvıltıları ile dağların denizlerin olduğu bir manzaranın içine uyandığınızı düşünün. Yattığım yer önemli diyorsanız şişme yatak ya da mat iş görür. Sırt çantası ile değil arabayla giderseniz de her türlü eşyanızı kap kacağınızı yanınızda götürüp mükemmel bir manzaranın karşısına birkaç saat içerisinde yerleşiverirsiniz 😉

Börtü böcek girmiyor mu o çadırın içine?

Girmiyor. Gerçekten. Karınca bile girmedi. Sadece biraz dikkat etmek gerekli. Kapının fermuarını sürekli kapalı tutun. Kapıda tül ya da file bir kısım olması işi kolaylaştırıyor, havalandırmak istediğinizde fermuar kapalı kalıyor.

Outdoor işleri pahalıya patlamıyor mu?

Yine size bağlı. Sadece bir çadır ile evdeki yatak yorganı, kap kacağı götürerek oldukça ucuz kamplar yapabilirsiniz, başta biz de öyle yaptık. Sonra kendimizi kaptırıp biraz ekipmana yatırım yaptığımız doğrudur, ama çoğu uzun ömürlü olduğu için amortisman süresini düşündüğümüzde (evet içimizde işletmeci var) karlı yatırımlar olduğuna ikna ettik kendimizi.

Ayrıca çadır, sandalye, mat vb şeyleri bir sefer aldıktan sonra; otelde/pansiyonda yaptığınız bir tatile kıyasla ne denli az harcadığınızı gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Korkmuyor musunuz dağın başında?

Bazen korkuyoruz. Fark ettik ki; domuz, tilki veya ayı değil korktuğumuz şey, aslında insan. Üzücü ama maalesef öyle. Bir sürü kan donduran hikaye okuyoruz, o nedenle güvenli olduğunu düşündüğümüz yerlerde kalmaya çalışıyoruz. Ücret verdiğiniz, sınırları belirli bir alana kurulan ve bekçisi bulunan kamp yerlerinde kalmak en güvenlisi. Ya da herkesten uzakta olanlarda.

Reklamlar